רוצי, עמירה!

המועמדת שלי לנשיאות בטח לא תאהב את העמוד הזה. המועמדת שלי לנשיאות פעילה כבר עשרות שנים, מכירה את כל השטיקים, ישבה בפורומים הנחשבים ותמיד תמיד בחרה להשאר מחוץ לתשומת הלב הציבורית למרות יכולותיה להופיע, לשכנע ולייצג בכבוד.

 

מוסד הנשיאות, לתשומת לבם של השופטת דורנר והפרופסור שכטמן, איננו מנותק כלל וכלל מהחיים הפוליטיים. לא בכדי הוחלט שממלא מקום הנשיא יהיה יושב ראש הכנסת - אדם בעל הבנה פוליטית, תפיסה מרחבית של השלכות מדיניות ובטחוניות ואדם המעורה בחיים הציבוריים ובשיקולים הפוליטיים סביבם:

 

- נשיא המדינה נועד עם ראש הממשלה בקביעות ומייעץ לו בהתפתחויות - בנושאי פנים, חוץ, ביטחון וכלכלה - אין לדברים האלו משמעות אך הנשיא חייב להגיע עם תפיסת עולם רחבה וניסיון שחורג מכס השיפוט או מעבודת המחקר.

 

- נשיא המדינה יוצא בשליחות המדינה ומקבל את מנהיגי העולם בבואם לארץ. עם כל הכבוד למעמדם של חלק מהמועמדים, אף אחד מהם אינו דיפלומט מקצועי וגם אין צורך בדיפלומט - לשם כך קיימים מוסדות אחרים, אך נדרשת הבנה של המשחק הפוליטי והשיקולים המדיניים בהתבטאויות כאלו או אחרת.

 

- פורמלית, לנשיא סמכויות נוספות במינוי בעלי תפקידים מרכזיים (מבקר המדינה, נגיד בנק ישראל, חברי מועצות לאומיות שונות). כמו בתחום החנינות, אין כאן לנשיא משקל רב והעבודה נעשית בידי בעלי מקצוע או הדרג הפוליטי - אך נשיא חזק ומשמעותי יוכל ביום מן הימים לנצל את סמכותו הפורמלית ולמנוע מינוי כזה או אחר. לשם כך נדרשת בבית הנשיא אישיות בעלת חושים יחודיים.הבאתי בקצרה דוגמאות ספורות רק לשם המחשת החשיבות שברקע שמביא איתו הנשיא.

 

 

מכאן, להמלצתי:

 

עמירה דותן היא בת למשפחה ספרדית ואשכנזית. מחד אין לכך (לטעמי) כל חשיבות, ומנגד יש הדורשים לתת ביטוי לנשים, למזרחיים וכיו"ב. אם כך, דותן היא בת להורים יוצאי ליטא ומצרים. בהיסטוריה המשפחתית יש אנשי דת, אנשי צבא ואנשי חינוך. בשתי מילים - "מלח הארץ".

 

עמירה דותן הייתה לאישה הראשונה בדרגת תת אלוף בהיסטוריה של צבא ההגנה לישראל. בנסיבות קשות של פציעת קודמתה, כבר בגיל 23 קיבלה על עצמה את האחריות לשמש קצינת הח"ן של פיקוד הדרום כולו. מסלול השירות שלה נעשה כולו במערך הח"ן, אך היא החזיקה בתפקיד קצינת ח"ן ראשית תקופה ארוכה למדי ובשנים שבהן נושא השוויון בין המינים צבר תאוצה ציבורית. דותן הייתה שותפה לכל אותם מהלכים מחוץ לצבא ובמסגרתו. נחשפתי לגודל השפעתה בנושא זה במפגשים שלי עם שרה דורון ז"ל, שהייתה חברת כנסת ושרה שפעלה בתחום זה וזכתה לשיתוף פעולה הדוק מדותן.

 

עמירה דותן שימשה ראש הסוכנות היהודית בצפון אמריקה - אמונה על עשרות השליחים הפרושים בקנדה ובארצות הברית. בכך הייתה מעורבת בראש הפירמידה של מוקדי יהדות התפוצות והנהיגה מערך גדול ומשמעותי של עשייה בשנים שבהן עסקה הסוכנות היהודית בגלי עלייה המוניים לישראל. לאחר חזרתה לארץ, הנהיגה ארגון של נשות עסקים ממדינות המזרח התיכון - גוף שהיה לעמוד תווך בהנחת היסודות לשיתופי פעולה כלכליים עם מרוקו, ירדן, מצרים ומדינות אחרות.

 

עמירה דותן שימשה חברת כנסת מטעם קדימה - מפלגה שהתאימה לה בהיותה מפלגת מרכז שאינה קיצונית לכאן או לכאן. בשלוש שנות כהונתה בכנסת הובילה בהצלחה ובקשב רב את הוועדה שעסקה בטיפול במפוני תכנית ההתנתקות. מטעמם של ראש הממשלה אולמרט ושרת החוץ לבני, היא הופקדה באופן לא רשמי על תהליכים שונים שדרשו גישור ותהליכים מובנים. כך למשל טיפלה בשקדנות בדיונים מול האוכלוסיה הבדואית. במשרד ראש הממשלה רוחש האינטרסים, גיבשה חקיקה חדשה ורחבה לביסוס מעמדה של המועצה לביטחון לאומי.

 

למרות התארים וההישגים הגדולים במסלול החיים שלה (לא הוזכרו כאן היותה מגשרת בכירה, היותה סגנית נשיא אוניברסיטת בן גוריון, היותה מתנדבת פעילה בגופים רבים וחשובים אחרים), עמירה דותן אדם קשוב, סובלני ומאחד. את אוניברסיטת בן גוריון עזבה במחאה על אי צדק כלפי העובדים, אל הכנסת נכנסה כשהיא מצהירה תוך זמן קצר שהגיעה לכהונה אחת ויחידה ועמדה במילתה.

 

אוכל לפרט עוד מעלות רבות ותפקידים רבים. אסתפק במילים: עמירה דותן - הנשיאה שלי.

 

שביט בן - אריה